Stolica: Warszawa
Ludność: 38,5 mln

 

 

 

 

Położenie geograficzne

Polska zajmuje centralne tereny kontynentu europejskiego. W pobliżu Warszawy znajduje się geometryczny środek Europy. Terytorium państwa zajmuje powierzchnię 312,683 tys. km2. Daje to Polsce 9. miejsce w Europie i 70. na świecie.
Więcej informacji: http://www.polska.pl

Warunki klimatyczne

W Polsce panuje klimat umiarkowany o charakterze przejściowym pomiędzy klimatem morskim a lądowym. Generalnie w Polsce północnej i zachodniej przeważa klimat umiarkowany morski z łagodnymi, wilgotnymi zimami i chłodnymi latami ze sporą ilością opadów, natomiast we wschodniej części kraju zaznacza się kontynentalizm klimatu, z ostrymi zimami oraz gorętszymi i bardziej suchymi latami.

Dni wolne od pracy

W Polsce dniami wolnymi od pracy są wszystkie weekendy i święta.
W dni świąteczne, również w te, które przypadają w niedziele, nie działają urzędy i obowiązuje zakaz handlu. Zdarzają się również tzw. długie weekendy, kiedy dni świąteczne występują w niedalekiej odległości od weekendu.
Więcej informacji: http://poland.pl/tourism/traditions-and-holidays/

Kultura

W Polsce odbywa się wiele ciekawych koncertów, przedstawień, festiwali i innych imprez kulturalnych. Niektóre z nich stają się wydarzeniami na skalę międzynarodową.
aktualności: http://www.polska.pl/kultura-i-sztuka/

Studiowanie w Polsce

Polski system edukacyjny kształci specjalistów w wielu dziedzinach. W Polsce studiuje prawie dwa miliony osób - to prawie połowa populacji w wieku studenckim (od 19 do 24 lat). Mury pół tysiąca wyższych szkół i uczelni opuszcza rocznie 400 tysięcy absolwentów.

System studiów

Zgodnie z założeniami Procesu Bolońskiego na polskich uczelniach wprowadzono trzystopniowy system studiów:

  • Studia pierwszego stopnia - studia licencjackie lub inżynierskie, umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności w określonym zakresie kształcenia, przygotowujące do pracy w określonym zawodzie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata albo inżyniera.
  • Studia drugiego stopnia - studia magisterskie, umożliwiające uzyskanie specjalistycznej wiedzy w określonym zakresie kształcenia, jak również przygotowujące do twórczej pracy w określonym zawodzie, kończące się uzyskaniem tytułu magistra albo tytułu równorzędnego.
  • Studia trzeciego stopnia - studia doktoranckie, na które przyjmowani są kandydaci posiadający tytuł magistra albo tytuł równorzędny, umożliwiające uzyskanie zaawansowanej wiedzy w określonej dziedzinie lub dyscyplinie nauki, przygotowujące do samodzielnej działalności badawczej i twórczej oraz uzyskania stopnia naukowego doktora.

Studenci, którzy uzyskali dyplom ukończenia studiów wyższych mają możliwość dalszego zdobywania wiedzy w na studiach podyplomowych.

Życie studenckie

Uczelnie wspierają kreatywność i zaangażowanie studentów. Mają oni możliwość uczestnictwa w licznych organizacjach (http://www.studentnews.pl/serwis.php?s=145&pok=4228&c1=7&c1m=535&c2=&c3)

Zapisując się do Akademickiego Związku Sportowego (http://www.azs.pl/) mogą rozwijać swoje zdolności sportowe w wielu dyscyplinach i odnosić sukcesy w zawodach krajowych i międzynarodowych.
W maju każdego roku ma miejsce święto studentów - Juwenalia. Są to imprezy i koncerty organizowane przez uczelnie lub samorządy studentów. (http://juwenalia.studentnews.pl)

Warszawa

Warszawa - piastująca od ponad czterech stuleci godność stolicy - jest największym miastem w Polsce, centrum wydarzeń gospodarczych, politycznych i kulturalnych. Symbolem miasta jest widniejąca w jej herbie Syrenka. Warszawa to tętniąca życiem metropolia i jednocześnie miasto o niepowtarzalnej historii. Miasto, w którym ¼ obszaru zajmują tereny zielone, a zarazem miasto kultury – na każdy gust i każdą kieszeń.

Aktualne informacje o mieście:

http://warszawa.onet.pl/wiadomosci

http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news.html

http://wawalove.pl/

Jak dostać się do Warszawy?
  • Samolotem: Warszawa ma bezpośrednie połączenia z wieloma europejskimi miastami, takimi jak na przykład: Kopenhaga, Hamburg, Londyn, Oslo, Monachium, Barcelona, Rzym, Helsinki i transfer połączeń z miastami na całym świecie. Więcej informacji www.lotnisko-chopina.pl, www.modlinairport.pl
  • Pociągiem: zakup tańszych biletów możliwy jest po okazaniu karty studenckiej (uwaga - tylko polskiej!) lub karty ISIC, dzięki której można uzyskać zniżki. Połączenia: http://www.rozklad-pkp.pl
  • Autokarem: istnieje wiele połączeń autokarowych z prawie wszystkich miast w Polsce. Bardzo łatwo jest dojechać autokarem do dworca autobusowego w Warszawie, który znajduje się w centrum miasta.