Apply onlineVisit UEHSFind your perfect fitted studies
Visit UEHSFind your perfect fitted studies
 

W sobotę 25 stycznia 2020 r. kampus Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie wypełnili licealiści, których przybyli z województwa mazowieckiego, aby wziąć udział w LXI edycji „Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym”.

Tym samym Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie, jako pierwsza uczelnia niepubliczna, dołączyła do grona organizatorów okręgowego etapu Olimpiady, której finał odbędzie się w murach Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Olimpiada jest dla uczniów szkół średnich niepowtarzalną okazją do zaprezentowania swojej wiedzy i zainteresowań na temat życia społeczno-politycznego i gospodarczego kraju. Dzięki temu kształtuje się ich świadomość i właściwe postawy obywatelskie, tak ważne dla rozwoju demokracji.

Program Olimpiady składa się z dwóch bloków tematycznych: stałego dotyczącego przemian społeczno-gospodarczych oraz struktur i mechanizmów życia politycznego w Polsce i świecie współczesnym oraz zmiennego bloku tematycznego, który w tym roku dotyczył wyzwań społecznych współczesnego świata.

W LXI edycji Olimpiady udział wzięło ponad 140 uczestników, którzy najpierw przez godzinę zmagali się z częścią pisemną konkursu, aby potem zakwalifikować się do etapu ustnego.

Czas oczekiwania na wyniki egzaminu pisemnego umilały olimpijczykom m.in. „Warsztaty radzenia sobie ze stresem” podczas, którego można było zapoznać się z technikami radzenia sobie z presją, stresem i trudnymi emocjami oraz wykład prof. Janusza Czapińskiego „Cebulowa teoria szczęścia”. W ten sposób organizatorzy etapu okręgowego Olimpiady w Warszawie wnieśli do tego poważnego wydarzenia nieco oddechu i relaksującej atmosfery, co pozwoliło uczniom na regenerację ich sił intelektualnych i przystąpienie do kolejnego etapu zmagań.

Do części ustnej ostatecznie zakwalifikowały się 33 osoby. Zaskakiwał wysoki poziom przygotowania uczestników podczas etapu ustnego. Niektórzy z licealistów, co potwierdziły opinie członków komisji egzaminacyjnych, prezentowali w swych wypowiedziach poziom akademicki. Najlepsza jedenastka licealistów, będzie miała szanse spróbować swoich sił na etapie centralnym, który obędzie się 4 kwietnia na Uniwersytecie Warszawskim.

Zwycięzcy dumnie reprezentowali szkoły:

  • IX Liceum Ogólnokształcące im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie
  • LXIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacego” w Warszawie
  • VII Liceum Ogólnokształcące im Władysława IV w Warszawie
  • Wielokulturowe Liceum Humanistyczne im. Jacka Kuronia w Warszawie
  • XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie
  • XLI Liceum Ogólnokształcące im. Joachima Lelewela w Warszawie

Żaden uczestnik Olimpiady nie opuścił murów Akademii z pustymi rękami. Każdego obdarowaliśmy pakietem upominkowym, a laureatom podarowaliśmy także książki o specjalnym przesłaniu: „21 lekcji na XXI wiek” autorstwa Yuval Noah Harari.

Wszystkim uczestnikom etapu okręgowego gratulujemy! Jesteśmy dumni, iż mogliśmy realizować to wyjątkowe wydarzenie, obserwować i oceniać Wasze zmagania, a finałowej jedenastce – życzymy powtórzenia sukcesu na etapie centralnym i zdobycia indeksów na wymarzone uczelnie.

Przewodniczący Komitetu Okręgowego
Prof. AE-H dr hab. Tomasz Kownacki

Sekretarz Komitetu Okręgowego
Prof. AE-H dr hab. Anna Wierzchowska

Skip to content