Misja Instytutu Senioralnego
Misją Instytutu Senioralnego jest kompleksowe przygotowanie studentów do nowej rzeczywistości, jaka ich czeka po ukończeniu nauki – SREBRNA GOSPODARKA/SILVER ECONOMY.
Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna jest pierwszą uczelnią w Polsce, która realizować będzie koncepcję UCZENIA GERIATRII WSZYSTKICH W SYSTEMIE – podejścia do starości uczyć będziemy zarówno dzieci w wieku przedszkolnym jak i studentów kierunków przeddyplomowych i podyplomowych.
W ramach działalności Instytutu Senioralnego rozwijana będzie koncepcja HEALTHY AGING oraz SILVER ECONOMY.
Zadania Instytutu Senioralnego obejmują także:
Dyrektor Instytutu:
Prof. dr hab. n. med. Agnieszka Neumann-Podczaska
Prodziekan Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu w Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie, Dyrektor Instytutu Senioralnego Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie, Profesor w Pracowni Geriatrii Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Jedyna w Europie absolwentka European Academy for Medicine of Aging (EAMA, IUKB Foundation w Szwajcarii), będąca farmaceutką. Prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Farmaceutycznej, Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego oraz European Geriatric Medicine Society, ekspert Zespołu do Spraw Opieki Farmaceutycznej przy Ministerstwie Zdrowia, była Dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.
Nagrodzona Zespołową Nagrodą Ministra Zdrowia RP za znaczące osiągnięcia wdrożeniowe w roku 2020 w zakresie stworzenia w Poznaniu pierwszych w Polsce Punktów Opieki Farmaceutycznej dla osób po 70. roku życia z ciężką wielolekowością.
Stypendystka Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta w kategorii Fulbright Senior Award 2020/2021 – celem półrocznego Stypendium w University of Kentucky w USA było przeniesienie dobrych praktyk ze Stanów Zjednoczonych do Polski, obejmujących rolę współpracy farmaceuta- lekarz podczas procesu leczenia farmakologicznego w warunkach klinicznych i ambulatoryjnych. Efektem Stypendium jest współpraca z wieloma instytucjami klinicznymi, w tym z jednostkami największego na świecie systemu opieki zdrowotnej – U.S. Department of Veterans Affairs oraz transfer modelu funkcjonowania farmacji klinicznej do Polski.
Specjalistka w zakresie oceny poprawności farmakoterapii osób starszych, kierownik projektu Opieka Farmaceutyczna w Geriatrii, realizowanego w latach 2011-2016 finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki (NCN 405 674340), w ramach którego powstał pierwszy w Polsce sprawdzony w praktyce, efektywny modelu opieki farmaceutycznej w geriatrii. Model ten stał się podstawą stworzenia pierwszych w Polsce Punktów Opieki Farmaceutycznej oraz projektu Rozporządzenia MZ w sprawie pilotażu przeglądów lekowych.
Współtwórca Kryteriów Potencjalnie Niepoprawnej Farmakoterapii w Geriatrii, będących jedynym w Polsce narzędziem do prowadzenia przeglądów lekowych dedykowanym farmaceutom.
Autorka ponad 150 artykułów naukowych w czasopismach krajowych i zagranicznych, wykładowca na konferencjach i kursach podyplomowych adresowanych do farmaceutów i lekarzy.
Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie
Instytut Senioralny
ul. Okopowa 59
01-043 Warszawa
Email: instytut.senioralny@vizja.pl
Logo Instytutu Senioralnego – plik do pobrania [plik jpg, 847 KB]