Zapisz sięOdwiedź nasDopasuj studia do siebie
Odwiedź nasDopasuj studia do siebie
 
Połącz się z tłumaczem języka migowegoPołącz się z tłumaczem języka migowego
7 listopada 2024 roku w Auli Głównej Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie podczas uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa prof. dr. hab. Andrzejowi Jackowi Bliklemu zgromadziło się ponad 300 osób – rodzina, przyjaciele oraz współpracownicy prof. Andrzeja Bliklego, partnerzy biznesowi uczelni, a także jej pracownicy naukowi i administracyjni – aby świętować doktorat honoris causa wybitnego polskiego informatyka, matematyka, twórcy koncepcji turkusowych organizacji, mistrza cukiernictwa, lidera biznesu i prawdziwego człowieka renesansu. Przyznanie tytułu doktora honoris causa profesorowi Andrzejowi Jackowi Bliklemu stanowi wyraz najwyższego uznania dla jego osiągnięć naukowych, zawodowych i społecznych.

Uroczystość otworzył Rektor Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie i w swoim przemówieniu wyjaśnił znaczenie i zaszczyt związany z nadaniem tytułu doktora honoris causa:

Geneza tego zaszczytnego tytułu sięga czasów średniowiecza, kiedy to nadawano go wybitnym osobom, które nie posiadały formalnego stopnia doktora, ale wniosły dla społeczeństwa wyjątkowy wkład w rozwój myśli filozoficznej, naukowej, sztuki lub kultury.(…) Od osób, którym przyznaje się tytuł doktora honoris causa, oczekuje się nie tylko wysokiej merytorycznej wiedzy, ale także zaangażowania w szerzenie wartości i idei, które wpływają na społeczeństwo w sposób pozytywny i trwały. Tytuł ten wiąże się z odpowiedzialnością, by być ambasadorem mądrości, etyki i wartości humanistycznych, które powinny przyświecać wszystkim działaniom naukowym i społecznym. Dziś z radością możemy stwierdzić, że Profesor Andrzej Blikle spełnia te oczekiwania w sposób wyjątkowy – powiedział prof. Konrad Janowski, Rektor AEH.

W swojej laudacji promotor w postępowaniu o nadanie tytułu doktora honoris causa prof. dr hab. Jerzy Hausner przedstawił postać Profesora w kilku wymiarach – jako uczonego, jako przedsiębiorcy, jako postaci publicznej oraz jako człowieka. Profesor Andrzej Jacek Blikle wypełnia różne role życio­we i zawodowe, a skala i różnorodność Jego aktywno­ści wręcz zdumiewa. Najważniejsze jednak, że zawsze i wszędzie towarzyszy jej dobra pamięć i doceniane świa­dectwo – podkreślił laudator. Recenzentami w postępowaniu byli: prof. Elżbieta Mączyńska-Ziemacka, prof. Andrzej Tarlecki oraz prof. Piotr Olaf Żylicz. W swoich przemówieniach podczas uroczystości recenzenci wskazywali nie tylko na naukowe oraz zawodowe osiągnięcia Profesora, ale przede wszystkim podkreślali wyjątkową osobowość Profesora – jego mądrość, poczucie humoru, otwartość i umiejętność dialogu.

Wiele wskazuje, że na bogaty wachlarz zainteresowań i działań oraz dokonań Andrzeja J. Bliklego, na Jego osobowość oraz życiową postawę, istotny wpływ miały tradycje rodzinne i  autorytet rodziców. W  jednym z  wywiadów profesor wyznaje, że: „Ojciec był wzorem w  dziedzinie dyscypliny życia. […] Zawsze też powtarzał, że nie można dla zysku poświęcić renomy, czyli godności, dobrej opinii, życiowej uczciwości – napisała w swojej recenzji prof. Mączyńska.

Uroczystość wzbogacił przygotowany na tę okazję film, w którym przyjaciele i współpracownicy dzielili się refleksjami na temat postaci Profesora Bliklego. Michał Komar, wiceprezes ZAiKS, stwierdził, że Andrzej Jacek Blikle wzbogaca i upiększa świat. Jacek „Jac” Jakubowski, psycholog i trener, dodał: To człowiek renesansu, któremu tytuł doktora honoris causa należy się jak nikomu innemu.

Po uroczystym odczytaniu uchwały Senatu Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie w sprawie nadania tytułu doktora honoris causa prof. dr. hab. Andrzejowi Bliklemu, odbyła się ceremonia wręczenia dyplomu w dwóch wersjach językowych – łacińskim oraz polskim. Rektor uczelni dokonał odczytania treści dyplomów oraz uroczystego wręczenia. Następnie wypromowany Doktor Honoris Causa wygłosił okolicznościowy wykład pt. Zaufanie – aspekty praktyczne, w którym Profesor Blikle, jako propagator, ekspert i wieloletni praktyk kompleksowego zarządzania jakością w organizacjach, przybliżył słuchaczom ideę tzw. turkusowego modelu zarządzania. Wykład zwieńczony został kilkuminutowymi owacjami na stojąco.

Uroczystość uświetnił nastrojowy i wzruszający koncert Stanisława Soyki, który – jak się okazało – jest wieloletnim przyjacielem profesora Bliklego. Więcej informacji o osobie nowego doktora honoris causa oraz o przebiegu uroczystości można znaleźć TUTAJ.

Więcej zdjęć dostępnych w galeriach pod linkami:
fot. Dawid Kochanowski
fot. Mariia Kasilova (więcej zdjęć pojawi się do 21 listopada)

Przejdź do treści