Zapisz sięOdwiedź nasDopasuj studia do siebie
Odwiedź nasDopasuj studia do siebie
 
Połącz się z tłumaczem języka migowegoPołącz się z tłumaczem języka migowego

W ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Działania na rzecz promowania równości szans i aktywnego udziału w życiu społecznym” Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna otrzymała dofinansowanie na realizację projektu „Vizja Home – Uczelnia dla wszystkich”. Budżet projektu wynosi 8 877 858,74 zł. 

Cel projektu

Projekt „Vizja Home – Uczelnia dla wszystkich” realizowany będzie w latach 2025-2028, a jego głównym i zasadniczym celem jest stworzenie warunków do pełnego uczestnictwa wszystkich osób, w tym os. z niepełnosprawnościami i innych os. ze szczególnymi potrzebami w życiu uczelni i społeczności akademickiej. Dostępność zostanie zapewniona podczas rekrutacji, kształcenia, prowadzenia badań naukowych, udziału w wydarz. kulturalnych i sportowych oraz zatrudnianiu – na zasadzie równości z innymi osobami.

Głównym celem projektu jest stworzenie dostępnych  warunków pracy i nauki całej społeczności naszej uczelni. Tworzymy uczelnię bez barier. Uczelnię, której przekroczenie progu już nigdy nie będzie dla nikogo stanowiło wyzwania. Uczelnię, w której pracownicy administracyjni i wykładowcy są otwarci, a procedury przyjazne dla wszystkich. Vizja Home to nie tylko nazwa projektu, ale również miejsca, jakie chcemy stworzyć. Chcemy, aby każdy czuł się u nas spokojnie, bezpiecznie i swobodnie jak w domu oraz mógł liczyć na odpowiednie wsparcie – mówi Dyrektor Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami Aleksandra Głowacka-Tatara.

Przykładowe działania w ramach projektu

W ramach projektu podejmowane będą działania w następujących  obszarach, m.in.:  

  1. Struktura organizacyjna – wdrożone zostaną rozwiązania organizacyjne i standardy zapewniania dostępności we wszystkich jednostkach organizacyjnych uczelni oraz w filiach – m.in. powołani zostaną Koordynatorzy dostępności, którzy odpowiadali będą za zapewnianie dostępności i współpracę z Biurem ds. Osób z Niepełnosprawnościami. 
  1. Dostępność architektoniczna – siedziba główna uczelni oraz jej filie zostaną dostosowane do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących poprzez montaż oznaczeń pionowych i poziomych w j. brajla; wykonane zostaną adaptacje drzwi wejściowych do budynku głównego uczelni, drzwi wejściowych do BON; w siedzibie uczelni oraz jej filiach utworzonych zostanie 6 „Strefy ciszy” dostosowanych do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami. 
  1. Dostępność informacyjno-komunikacyjna i technologie – wdrożony będzie innowacyjny system nawigacyjno-komunikacyjno-ostrzegawczyzapewniającysygnalizację optyczną i akustyczną), usprawniający poruszanie się oraz ewakuację osobom ze szczególnymi potrzebami, w tym osobom niewidomym; wdrożone zostaną nowe rozwiązania na rzecz zwiększenia dostępności kształcenia dla osób niesłyszących i niedosłyszących – w 3 aulach wykładowych w budynku głównym uczelni zainstalowane zostaną pętlę indukcyjne. 
  1. Dostępność cyfrowa – wykonane zostaną audyty dostępności stron internetowych i aplikacji mobilnych zgodnie z aktualnymi standardami WCAG, następnie wykonane będą niezbędne adaptacje zapewniające pełną dostępność kluczowych stron internetowych i aplikacji mobilnych; opracowane i wdrożone zostaną standardy zapewniania dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych, prowadzone będą regularne szkolenia z tworzenia dostępnych stron i treści. 
  1. Procedury – opracowane i wdrożone zostaną wewnętrzne i ogólnouczelniane procedury, gwarantujące zapewnianie dostępności we wszystkich jednostkach administracyjnych i dydaktycznych uczelni. 
  1. Usługi wspierające edukację – zorganizowane będzie indywidulane wsparcie psychologiczne i doradcze dla studentów, doktorantów i pracowników uczelni. Prowadzone będą np. konsultacje z lekarzem psychiatrą, psychologiem, coachem, doradcą zawodowym, dietetykiem oraz innym specjalistą, zgodnie ze zgłaszanymi potrzebami; prowadzone będą grupy wsparcia dla studentów, w tym grupy prowadzone z wykorzystaniem metod arteterapii; zorganizowane będą zajęcia sportowe dostosowane do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami. 
  1. Działania podnoszące świadomość niepełnosprawności – prowadzone będą  szkolenia dla kadry akademickiej, dydaktycznej i studentów w obszarach: pracy i komunikacji z osobami z  różnymi rodzajami niepełnosprawności, zasad adaptacji materiałów dydaktycznych, w tym np. konstruowanie treści w j. prostym, zasad tworzenia dostępnych stron internetowych i aplikacji mobilnych oraz wiele innych; zorganizowane zostaną liczne wydarzenia o charakterze świadomościowym i integracyjnym, kierowane do całej społeczności akademickiej, jak  np. Akademickie Dni Świadomości Autyzmu; zorganizowane zostanie wyjście wszystkich pracowników uczelni na „Niewidzialną wystawę”. 

Wszystkie działania projektowe realizowane w ciągu najbliższych czterech  lat sprawią, że Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie i jej filie będzie uczelnią dostępną dla każdego. Warto dodać, że dziś Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami wspiera prawie 600 osób ze szczególnymi potrzebami, w tym ok. 500 osób z niepełnosprawnościami (posiadających orzeczeniao niepełnosprawności)oraz około 100 osób ze szczególnymi potrzebami (których trudności potwierdzone są innymi dokumentami, np. dokumentacją medyczną).  

Cieszymy się, że osoby ze szczególnymi potrzebami, w tym osoby z niepełnosprawnościami  coraz częściej wybierają naszą uczelnię. To najlepszy dowód na to, że nasza praca, nasze działania i zmiany, które wprowadzamy mają sens. Wierzymy, że zapewnianie dostępności to nie tylko stwarzanie  równej  szansy na zdobycie wyższego wykształcenia i lepszej przyszłości, ale również dodawanie człowiekowi skrzydeł, wiary w samego siebie – dodaje Dyrektor BON.  

Projekt jest zgodny z celami i zapisami Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, Ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwem wyższym i nauce, Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, Wytycznymi równościowymi oraz zapisami Ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami z dnia 19 lipca 2019r. 

 

Biuro projektu:
Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami (BON)
Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie
ul. Okopowa 59, p.233, 01-043 Warszawa
e-mail: bon@vizja.pl, telefon: 22 536 54 12
www: bon.vizja.pl 

Przejdź do treści