Zapisz sięOdwiedź nasDopasuj studia do siebie
Odwiedź nasDopasuj studia do siebie
 
Połącz się z tłumaczem języka migowegoPołącz się z tłumaczem języka migowego

POLSKO-UKRAIŃSKIE CENTRUM WOLSKA

 

Na zdjęciach widzimy organizatorów oraz gości uroczystości:
Dyrektor Wolskiego Centrum Kultury Krzysztof Mikołajewski, jego zastępczyni Kamila Kozłowska, Rektor AEH, dr hab. Konrad Janowski,  Burmistrz Dzielnicy Wola Krzysztof Strzałkowski, zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra, Dziekan studiów politologicznych oraz administracyjno-prawnych AEH Tomasz Kownacki i inni. W tych trudnych czasach, każdy z nich dołożył swoją cegiełkę do otwarcia centrum, które już pomaga i będzie bez wątpienia nadal pomagać potrzebującym.


Wreszcie jesteśmy otwarci, dlatego informujemy oficjalnie!

POLSKO-UKRAIŃSKIE CENTRUM WOLSKA z pomocą dla Ukraińców, powstało dzięki wspólnym wysiłkom osób, którym leży na sercu los drugiego człowieka. 12 kwietnia bieżącego roku, odbyło się uroczyste otwarcie nowo powstałego Centrum POLSKO-UKRAIŃSKIE CENTRUM WOLSKA ulica Wolska 46/48 w Warszawie. Ważnym aspektem jest fakt, że w ramach Centrum funkcjonuje punkt informacyjny dla uchodźców i mieszkańców. Osoby uciekające z Ukrainy otrzymają w nim pomoc.

Wsparcie dla uchodźców

Ukraińcy, którzy przebywają w Warszawie, mogą zwrócić się o pomoc, żeby otrzymać wsparcie oraz doradztwo. Uchodźcy, jeśli chodzi o funkcjonowanie w warunkach polskich, otrzymają przede wszystkim pomoc organizacyjną, ale także będą mogli uczestniczyć w specjalnie zorganizowanych zajęciach i spotkaniach. Do dyspozycji gości ze wschodu są między innymi kafejka internetowa oraz miejsce do pracy biurowej. Wsparcie językowe ze strony zatrudnionych pracowników, aby wypełnić niezbędne dokumenty lub w wyszukaniu odpowiednich instytucji charytatywnych, oferujących pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Pomoc dla Ukraińców

🔹 Punkt Informacyjny dla Mieszkańców i Uchodźców
W centrum się znajduje:
– pomoc językowa
– wsparcie zakresie tłumaczenia dokumentów
– pomoc w wyszukiwaniu kontaktu do instytucji pomocowych i charytatywnych
– doradztwo w zakresie załatwiania spraw urzędowych

  • Dyżury z pomocą prawną
  • Działania animacyjne dla dzieci
  • Zajęcia/spotkania dla dorosłych
  • Stanowiska komputerowe z językiem ukraińskim
  • Dyżury z pomocą psychologiczną.

Miło nam również poinformować, że ze względu na zaistniałą sytuację w Ukrainie, nasi studenci również aktywnie pomagają w pracy Centrum jako wolontariusze.

Ochotnicy Warszawscy

Jeśli chcesz pomóc, tak jak inni wolontariusze i uważasz, że bez wątpienia jesteś odpowiednią osobą, dysponujesz czasem, aby zaangażować się w miejskie działania – dołącz do grona wolontariuszy. Chętni powinni porozumiewać się w języku polskim w stopniu umożliwiającym komunikację. Przede wszystkim mile widziane są osoby znające język ukraiński, rosyjski lub angielski. Miasto stołeczne Warszawy zapewnia wolontariuszom ubezpieczenie NNW, zaświadczenie o odbytym wolontariacie oraz środki ochrony osobistej (maseczki, płyn do dezynfekcji). Osoby, które chcą włączyć się w działania na rzecz uchodźców z Ukrainy proszone są o skorzystanie z Miejskiego Portalu Wolontariatu www.ochotnicy.waw.pl

Wsparcie wolontariuszy

Od początku wybuchu wojny w Ukrainie, Warszawiacy okazują wszechstronną pomoc uchodźcom. Setki tysięcy uchodźców, którzy przyjechali do Warszawy, dzięki ich wolontariackiej pracy odnajduje spokój, wsparcie, doradztwo i bezpieczeństwo. Z nadzieją zaczynają patrzeć w przyszłość, rozpoczynając nowe życie w naszym mieście.  Jednak, tak intensywne zaangażowanie z pewnością niejednokrotnie stanowi fizyczne jak i emocjonalne wyzwanie.

Wsparcie psychologiczne Wolontariuszy

Wolontariusze wspierający ofiary wojny, każdego dnia są świadkami ludzkich dramatów, mierzą się z trudnymi historiami, poczuciem bezradności, lękiem, przemęczeniem fizycznym i psychicznym oraz stresem. Dlatego w trosce o ich zdrowie, wiele podmiotów w Warszawie przygotowało ofertę wsparcia psychologicznego przede wszystkim dla wolontariuszy. Wsparcie w dogodnych formach – indywidualnej, grupowej, online lub stacjonarnie. Wszelkie propozycje dotyczące wsparcia psychologicznego, jak już wspomniano dla wolontariuszy, są oczywiście bezpłatne. Nasza uczelnia również organizuje pomoc psychologiczną dla studentów, którzy zdecydowali się pomagać uchodźcom, dzięki czemu mają pomoc na wyciągnięcie ręki. Dlatego my podobnie jak podmioty na terenie Warszawy zapraszamy studentów-wolontariuszy, do korzystania ze wsparcia psychologicznego w naszej uczelni.

Wsparcie psychologiczne AEH

Centrum Wsparcia i Rozwoju – Program „Power 4 You”
W ramach programu udzielane są studentom – wolontariuszom, między innymi formy wsparcia takie jak indywidualne konsultacje ze specjalistami: psychologiem, psychiatrą, psychoterapeutą lub coachem.
Dlatego w celu skorzystania z konsultacji lub dołączenia do grupy warsztatowo-rozwojowej studenci powinni zgłosić się wstępnie na spotkanie z Doradcą edukacyjnym. Podczas takiego spotkania, wypełnić ankietę potrzeb oraz inną, niezbędną dokumentację projektową, żeby zakwalifikowano studenta do odpowiedniej formy wsparcia.

Cele wsparcia wolontariuszy

Celem wsparcia udzielanego w ramach Programu „Power 4 You” jest przede wszystkim zapewnienie
studentom doraźnej pomocy specjalistów lub udziału w grupie warsztatowo-rozwojowej w przypadku wystąpienia u nich trudnych sytuacji życiowych, zdarzeń losowych utrudniających
codzienne funkcjonowanie w środowisku i pełnienie dotychczasowych ról społecznych
oraz pomoc w ich rozwoju osobistym i zawodowym.

Przystąpienie do programu

W samolocie maskę tlenową najpierw zakładamy sobie. W życiu powinniśmy robić tak samo.

Zasady bezpieczeństwa dla matki z dzieckiem podczas lotu samolotem, jednoznacznie wskazują na fakt, że w pierwszej kolejności maskę tlenową powinna założyć matka, a następnie zakłada ją dziecku. Dopiero, gdy zadbasz o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne jesteś w stanie pomagać komukolwiek innemu. Dlatego ważne jest zadbanie o własne zdrowie, jeśli chcemy pomagać. Udział studenta/ki w Programie jest całkowicie dobrowolny i student/ka może podjąć decyzję o rezygnacji z udzielanego wsparcia w każdej chwili. Ponowne przystąpienie do programu możliwe jest w uzasadnionych przypadkach i odbywa się po uzyskaniu akceptacji Doradcy edukacyjnego.
Udział w projekcie jest bezpłatny.

Partycypacja działań centrum Wolska
  • Program Centrum realizuje Wolskie Centrum Kultury przy wsparciu Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie oraz Fundacji Terytorium Neutralne
  • Centrum powstało dzięki Dzielnicy Wola m.st. Warszawy
  • Centrum zostało wyposażone dzięki wsparciu: IKEA, Castorama, Wola Park, Miasta Stołecznego Warszawy

Centrum znajduje się przy ul. Wolskiej 46/48. Godziny pracy: od poniedziałku do soboty od 9:00 do 17:00.

Zapisy: dlaukrainy@wck-wola.pl, 609 890 454  https://wck-wola.pl/ukraina/