Zapisz sięOdwiedź nas Dopasuj studia do siebie
Odwiedź nas Dopasuj studia do siebie
 
Połącz się z tłumaczem języka migowegoPołącz się z tłumaczem języka migowego

Mistrzostwa Europy z strzelectwa.
Debiut na Mistrzostwach Europy z strzelectwa! Nasz student przywiózł srebro i brąz! 

«Nie było łatwo. Dużo zawodników i silna konkurencja», – komentuje Marek Dobrowolski, student I roku Zaradzania studiów magisterskich.

Mistrzostwa Europy w strzelaniach pneumatycznych osób niepełnosprawnych, Hamar 2022 WSPS European 10M Championships, odbyły się 13-19.03.2022 w Hamar w Norwegii.

Nasz kraj reprezentowało 8 zawodników. Zdobyto 12 medali! Dało to drugą pozycję w rankingu medalowym mistrzostw!

Student AEH Mistrzostwa Europy z strzelectwa

Marek Dobrowolski zdobył dwa medale: srebro w konkurencji mikst z koleżanką klubową (dwuosobowa drużyna — mężczyzna i kobieta — strzelają w postawie stojącej), oraz brąz drużynowo (w postawie leżącej). Ustanowili też trzy nowe rekordy Polski.
«Postawa stojąca w przypadku osób na wózkach to postawa, gdy podczas strzelania mamy oba łokcie w powietrzu – o nic ich nie opieramy. Strzelamy do tarcz oddalonych o 10 metrów», – tłumaczy Marek.

To są jego drugie zawody międzynarodowe. Mówi, że jest z nich zadowolony – wyniki pozwoliły mu dostać się na listy rankingu światowego IPC (Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski) w strzelectwie.
«Największą motywacją dla mnie są coraz lepsze wyniki. No i satysfakcja z zadowolenia mojego Trenera. On od razu zobaczył we mnie potencjał, który mogę przy nim rozwijać», – mówi Marek.

Trenuje ambitny student na co dzień w klubie CWKS Legia Warszawa w sekcji strzeleckiej. Zajmuje się strzelectwem od grudnia 2017. Opowiada, że przygotowania są czasochłonne, nie mówiąc już o tym, że są dość drogie. W trakcie jednego treningu na karabinku pneumatycznym wystrzeliwuje 140-150 szt. śrutu – czyli dwa pudełka śrutu tygodniowo. Koszt jednego to 11 euro. Finansuje to z własnej kieszeni.

Wcześniej trenował również inne dyscypliny: pływanie, koszykówkę na wózkach, lekkoatletykę, CrossFit, dog Frisbee, biegi uliczne, ale dopiero gdy spróbował strzelectwa, zdał sobie sprawę, że w końcu znalazł swój sport. 

Marek jest osobą wszechstronną — mówi, że ma dość mało czasu na inne rzeczy. Bardzo lubi fotografować i drugim jego hobby jest szeroko pojętą motoryzacja — wystawy samochodowe, zloty tuningowanych aut.

***
AEH dziękuje Ci za rozmowę i życzy powodzenia w kolejnych mistrzostwach i bardzo cieszy się z Twoich sukcesów! 👏👏👏