Zapisz sięOdwiedź nasDopasuj studia do siebie
Odwiedź nasDopasuj studia do siebie
 
Połącz się z tłumaczem języka migowegoPołącz się z tłumaczem języka migowego
13 października odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 w Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło Władze Uczelni, kadrę naukowo-dydaktyczną, znamienitych gości, przyjaciół oraz partnerów biznesowych naszej uczelni, pracowników administracyjnych oraz studentów, którzy z niecierpliwością wyczekiwali na moment rozpoczęcia roku. 

„Bez tej miłości można żyć, mieć serce suche jak orzeszek, maleńki los naparstkiem pić, z dala od zgryzot i pocieszeń” 

Cytatem z wiersza Wisławy Szymborskiej pt. „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”  rozpoczął przemówienie inauguracyjne Jego Magnificencja Rektor prof. Konrad Janowski, nawiązując do misji Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie. W swoich słowach Rektor wskazał, że Akademia jest uczelnią wyjątkową, ambitną, która ogromną wagę przykłada do rozwoju swoich studentów, a także do zachowania najwyższej jakości kształcenia. Misją akademii jest nie tylko nauczać, ale również wychowywać w duchu uniwersalnych, humanistycznych wartości – głosił prof. Konrad Janowski.

W dalszej części przemówienia JM Rektor zwrócił uwagę na szybkie tempo rozwoju uczelni, a przede wszystkim na fakt, że jeszcze dwa lata temu w ofercie edukacyjnej znajdowało się osiem kierunków studiów, dziś jest to już 25 kierunków. Rektor zaznaczył, że nasza Akademia jest uczelnią niezwykle rozwojową, która mimo stosunkowo krótkiego istnienia wyprzedza pod względem poziomu akademickiego, wyników badań naukowych i tempa rozwoju oferty edukacyjnej, wiele bardziej doświadczonych uniwersytetów, również publicznych. Tak imponujące wyniki nie byłyby możliwe bez ciężkiej pracy nauczycieli akademickich oraz pracowników administracyjnych, a także studentów, którzy zdecydowali się nam zaufać. W szeregach Akademii mamy wiele osób z ogromnym doświadczeniem, potencjałem, często wielce zasłużonych dla nauki. To właśnie oni będą dzielić się swoją wiedzą tak, aby nasi studenci uwierzyli we własne możliwości; w to, że są stworzeni do wielkich rzeczy.

Na koniec przemówienia JM Rektor zaapelował do społeczności akademickiej słowami: 

„(…) proszę was – uczcie się i pozwólcie się wychowywać. Olbrzymom – ludziom wielkim, którzy biorą was na swe ramiona.
Maleńki los naparstkiem pić? Mieć serce suche jak orzeszek? Nie po to tu jesteśmy!” 

Podczas Inauguracji Roku Akademickiego 2023/2024 doceniono trud i wysiłek jaki pracownicy wkładają w codzienny rozwój nauki oraz budowanie tożsamości i rozwój naszej uczelni. Przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Dyrektor Generalnej oraz Rektora, odznaczeni zostali: 

MEDALEM ZŁOTYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ: 

 • Pan Grzegorz Dominiczak 
 • Pan dr Feliks Kurp 
 • Pani Barbara Sikorska 
 • Pan dr hab. Piotr Szczepankowski, prof. AEH 
 • Pani prof. dr hab. inż. Bożena dr hab. Waszkiewicz-Robak

MEDALEM SREBRNYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ:    

 • Pan Przemysław Hunicz 
 • Pani Sylwia Jabłońska-Kempny 
 • Pan dr hab. Konrad Janowski, prof. AEH 
 • Pani dr Aneta Kłopocka 
 • Pani Grażyna Kochanowska-Dominiczak 
 • Pani Wioletta Kosińska 
 • Pan dr Rafał Kusy 
 • Pani Anna Madaj 

MEDALEM BRĄZOWYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ: 

 • Pani Aleksandra Głowacka-Tara 
 • Pan Karol Kowalczyk 
 • Pani dr Marta Rawińska 
 • Pan dr inż. Krzysztof Rychlicki-Kicior 

Uroczystego wręczenia medali i odznaczeń dokonał Pan Tadeusz Deszkiewicz – Doradca Prezydenta RP. 

Następnie zgodnie z akademicką tradycją dokonano powitania nowych pracowników naukowo-dydaktycznych, którzy z rąk naszych studentek otrzymali symboliczną białą różę.

Jego Magnificencja Rektor prof. Konrad Janowski wraz z Przewodniczącym Rady Naukowej prof. dr. hab. Mieczysławem Plopą oraz promotorami rozpraw doktorskich przeprowadzili promocje doktorskie. W gronie doktorów powitaliśmy: 

 • dr Dominika Kaźmierczak 
 • dr Natalia Dąbrowa 
 • dr Joanna Kannenberg 
 • dr Wojciech Pryliński 
 • dr Joanna Jarecka 

Kolejnym punktem programu było wręczenie nagrody Laureatowi Konkursu o Złoty Indeks AEH. Tegoroczna, trzecia już, edycja przeprowadzona została pod hasłem „Bycie eko – moda czy konieczność”. Prace konkursowe nadsyłali maturzyści z całej Polski. Jednak zwycięzca mógł być tylko jeden. Nagrodę dla naszego laureata – Pana Marcina Radziszewskiego, wręczyła dr Magdalena Płonka, Dziekanka Wydziału Nauk Humanistycznych i Sztuki oraz Przewodnicząca Kapituły Konkursu.  

Podczas uroczystości tradycyjnie studenci pierwszego roku złożyli uroczyste ślubowanie, podczas którego oficjalnie włączeni zostali do społeczności akademickiej: 

„Ślubuję uroczyście, że będę wytrwale dążyć do zdobywania wiedzy i rozwoju własnej osobowości, szanować prawa i obyczaje akademickie oraz całym swoim postępowaniem dbać o honor i godność Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.” 

Wykład inauguracyjny pt. „Turkusowa demokracja partnerska” wygłosił Pan prof. Andrzej Blikle – polski informatyk, profesor nauk matematycznych, członek Rady Języka Polskiego, pracownik naukowy.  Podczas wykładu inauguracyjnego dowiedzieliśmy się, że w turkusowej organizacji zaufanie jest kluczowe, ale nie można go wymusić ani deklarować. Zaufanie może istnieć tylko wtedy, gdy wszyscy pracownicy czują się odpowiedzialni za organizację oraz jej działanie.  

Z okazji Inauguracji Roku Akademickiego 2023/2024 na ręce Jego Magnificencji Rektora spłynęły liczne listy gratulacyjne: 

List gratulacyjny Marszałka Województwa Mazowieckiego
List gratulacyjny Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy
List gratulacyjny Przewodniczącego Polskiego Komisji Akredytacyjnej
List gratulacyjny Dyrektora Biura Polskiej Komisji Akredytacyjnej
List Rektora Uniwersytetu Warszawskiego
List Rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
List gratulacyjny Rektora Akademii Sztuki Wojennej
List Przewodniczącej Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych

Transmisja z wydarzenia prowadzona była na facebookowym profilu Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie:
Transmisja z uroczystej Inauguracji Roku Akademickiego 2023/2024