Zapisz sięOdwiedź nasDopasuj studia do siebie
Odwiedź nasDopasuj studia do siebie
 
Połącz się z tłumaczem języka migowegoPołącz się z tłumaczem języka migowego

Studia inżynierskie co to?

Studia inżynierskie na Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie, dotyczą specjalizacji na kierunki informatycznym i są to zwykle 4 letnie studia I stopnia. Studenci chętnie podejmują studia na kierunku informatyka, ponieważ jest to najpopularniejszy kierunek studiów i najbardziej lukratywna dziedzina wśród innych kierunków. Studia inżynierskie kształcą przyszłych inżynierów w zakresie następujących specjalizacji:

Studia inżynierskie I stopnia na kierunku informatyka

 

aplikacje internetowe – informatyka studia I stopnia trwające 4 lata (8 semestrów)
cyberbezpieczeństwo – informatyka studia I stopnia trwające 4 lata (8 semestrów)
projektowanie aplikacji mobilnych – informatyka studia I stopnia trwające 4 lata (8 semestrów)
sztuczna inteligencja i data science – informatyka studia I stopnia trwające 4 lata (8 semestrów)
zarządzanie projektami i user experience – informatyka studia I stopnia trwające 4 lata (8 semestrów)

Studia inżynierskie II stopnia, na kierunku informatyka, czyli studia magisterskie

Informatyka II stopnia studia trwające 1,5 roku (3 semestry)

Studia II stopnia magisterskie studia informatyczne

Informatyka II stopnia dla osób nieposiadających tytułu inżyniera studia trwające 2 lata (4 semestry)

Studia inżynierskie to stopnie, które koncentrują się na zastosowaniu inżynierii w różnych dziedzinach. Zajęcia te można znaleźć na wielu uczelniach i uniwersytetach. Studia Inżynierskie to bardzo szeroka dziedzina, więc każda uczelnia ma własną definicję inżynierii. Inżynieria jest jednak definiowana jako zastosowanie nauki do tworzenia rozwiązań praktycznych problemów. Inżynieria jest wykorzystywana w wielu różnych aspektach życia, w tym w przemyśle wytwórczym, budowlanym i projektowym. Stworzenie nowej technologii i wynalezienie nowych sposobów rozwiązywania starych problemów to przykłady rozwiązań inżynierskich.

Inżynieria na kierunku informatycznym

Studia inżynierskie są bardzo przydatnym kierunkiem studiów, ponieważ pozwalają studentom poznać wiele różnych dziedzin. Wiele różnych rodzajów kariery jest możliwych dzięki wiedzy, która pochodzi ze studiów inżynierskich. Na przykład inżynierowie mogą budować drogi i mosty, które łączą dwa miejsca. Pozwala to wszystkim na szybszą i bardziej efektywną podróż. Ponadto inżynierowie mogą również tworzyć maszyny i urządzenia, które ułatwiają nam wykonywanie codziennych zadań. Należą do nich maszyny, które mogą automatycznie napełniać opony samochodowe i opróżniać je, gdy nie są używane. Inżynierowie są bardzo ważni, ponieważ pomagają tworzyć świat, w którym żyjemy dzisiaj.

Studia inżynierskie informatyka

Inżynieria to bardzo szeroka dziedzina nauki z wieloma różnymi obszarami zainteresowania. Niektórzy studenci specjalizują się w niektórych rodzajach inżynierii i budują kariery wokół tych obszarów. Na przykład informatyka koncentruje się na projektowaniu komputerów i zrozumieniu ich działania. Inżynierowie w tej dziedzinie często pracują w firmach tworzących sprzęt lub oprogramowanie komputerowe. Należą do nich firmy takie jak Apple czy Microsoft. Firmy te polegają na wiedzy inżynierów komputerowych, aby tworzyć produkty, których ludzie chcą i potrzebują.

Nie wszyscy zgadzają się z wartością studiowania inżynierii. Niektórzy uważają, że jest on zbyt wyspecjalizowany i niewystarczająco przydatny dla wszystkich. Inni uważają, że studiowanie inżynierii wymaga zbyt wiele matematyki, aby osoby niematematyczne mogły się łatwo nauczyć. Wierzą również, że jest więcej przydatnych przedmiotów, których należy się najpierw nauczyć, takich jak historia czy literatura.

Co różni studia licencjackie a studia inżynierskie?

Przede wszystkim studia licencjackie trwają 3 lata i zazwyczaj obejmują studia, które nie wymagają umiejętności technicznych. Natomiast studia inżynierskie to studia typowo techniczne. Wiele osób uważa, że studiowanie kierunków inżynierskich nie jest konieczne ze względu na dostępność innych kierunków, które obejmują podobny materiał. Na naszej uczelni istnieje na przykład kierunek cyberbezpieczeństwo, są to studia licencjackie, które wspierają zadania informatyków, ale na poziomie specjalisty ds. informacji, a nie typowo technicznego programowania. Typowy kierunek informatyczny specjalizujący się w cyberbezpieczeństwie to po prostu studia inżynierskie. Studia inżynierskie skupiają się na jednej konkretnej dziedzinie. Na przykład zajęcia z informatyki obejmują wiele przedmiotów ścisłych, z których inżynierowie korzystają na co dzień, więc dobrze jest najpierw się ich nauczyć. Zajęcia z inżynierii skupiają się bardziej na teorii niż na praktycznych zastosowaniach.

Inżynieria – podsumowanie

Ogólnie inżynieria jest bardzo przydatną techniczną dziedziną nauki, ponieważ uczy studentów poznawania różnych technologii, z których mogą korzystać w codziennym życiu. Może być trudną dziedziną do nauki, ponieważ jest tak wyspecjalizowana, ale jest to ważna część życia, od której zależy przetrwanie dzisiejszego społeczeństwa. Reasumując studia inżynierskie mogą być trudną dziedziną, ale w naszej uczelni przedmioty prowadzone są w bardzo przystępny sposób, dlatego każdy jest w stanie szybko i z łatwością opanować materiał. Uczelnia AEH proponuje studia w trybie stacjonarnym i studia w trybie niestacjonarnym.